Czasami, pomimo szczerych chęci, nie jesteśmy w stanie zapobiec skutkom przejedzenia. Wtedy z pomocą przychodzą zioła, które łagodzą towarzyszące nam dolegliwości…
Ze względu na swoje działanie bakteriobójcze, rozkurczowe i pobudzające wytwarzanie soku żołądkowego, zioła oraz przyprawy doskonale radzą sobie w zwalczaniu wzdęć. Warunek jest jeden – regularne przyjmowanie przez przynajmniej kilka-kilkanaście dni. Jednorazowe wypicie ziółek nie usunie dolegliwości, pomoże tylko na krótki czas.
Poniżej przedstawiam przepis na mieszankę, która została przeze mnie wypróbowana z dobrym skutkiem. Pochodzi on z książki „Nalewki i receptury ziołowe” dr Jadwigi Górnickiej
Zioła żołądkowo-trawienne (przed jedzeniem)
Wymieszać w równych ilościach:
- liście bobrka
- liście mięty pieprzowej
- kłącza tataraku
- korzenie lukrecji
- ziele krwawnika
- ziele nostrzyka
- ziele tymianku
Łyżkę ziół zalać szklanką wrzącej wody i przez 2-3 minuty powoli gotować pod przykryciem. Odstawić na 10 minut, przecedzić do termosu. Pić 3 x dziennie po 1/4 szklanki przed jedzeniem przy niedoborach kwasu żołądkowego, w nieżycie , wzdęciach i innych zaburzeniach trawiennych.
UWAGA! Spożywanie bobrka w zbyt dużych dawkach może powodować mdłości, wymioty i biegunkę.
Pozostałe receptury:
Mieszanka na wzdęcia (po jedzeniu)
Przepis z książki „Poradnik ziołowy” O. Grzegorza Sroki. Wymieszać w równych ilościach:
- ziele rdestu ptasiego
- liście mięty pieprzowej
- liście szałwii
- liście melisy
- ziele dziurawca
- ziele tymianku
- ziele krwawnika
- koszyczek rumianku
- owoc kminku
Zioła wymieszać. 1 łyżeczkę zalać szklanką ciepłej wody, ogrzać pod przykryciem do wrzenia (nie gotować), odstawić na 10-15 minut, po czym przecedzić. Pić 2 x dziennie gorące po jedzeniu.
Ocet kolendrowo-miętowo-imbirowy
Przepis pochodzi z jednej z moich ulubionych książek „Zioła dla smaku, zdrowia i urody” Małgorzaty Kaczmarczyk.
- 250 ml octu jabłkowego
- 1 łyżka roztartych nasion kolendry
- 80 ml liści mięty
- 2 łyżki startego imbiru
Kolendrę, imbir i posiekane listki mięty zalać octem podgrzanym do temperatury 60 stopni. Słoik zakręcić, macerować zioła przez tydzień, przecedzić i pic codziennie 1-2 łyżki octu rozcieńczone 200 ml wody.
Ciastka z wawrzynu (lauru szlachetnego)
Przepis z książki „Program zdrowia św. Hildegardy” Dr. Wighard Strehlow. Wskazania: gazy żołądkowe i jelitowe, cukrzyca, nieprzyjemny posmak w ustach.
Jeśli z twojego żołądka/jelit wydobywa się nieprzyjemny zapach, tak że produkujesz nawet nieczystą ślinę, wówczas sporządź z olejku laurowego (prawdziwego, tłoczonego na zimno ze świeżych owoców) i odrobiny mąki ciastka i je zjedz. Oczyszczą one twój żołądek/twoje jelita, stłumią cuchnące soki i przygotują właściwe i dobre(soki)