Nawłoć pospolita

Nawłoć Pospolita (Solidago virga aurea) jest byliną występującą w niemal całej Europie i w umiarkowanej strefie Azji. Ma sztywną, wzniesioną łodygę (do 1 metra), mało rozgałęzioną. Liście odziomkowe jajowate, ząbkowane, natomiast łodygowe ostre. Drobne żółte kwiaty, zebrane w koszyczki, ustawione w grona na wierzchołkach rozgałęzień łodygi. 

 Mimo że nawłoć traktowana jest jak pospolity chwast, posiada szereg prozdrowotnych właściwości. Przede wszystkim, ze względu na obecność flawonoidów, rutyny i kwercetyny pomaga w stanach zapalnych dróg moczowych.

Surowiec leczniczy

Od lipca do września zbieramy górne, ulistnione i kwitnące części łodyg, które suszymy w cieniu i przewiewie

Związki czynne

 Ziele nawłoci zawiera flawonoidy (min.rutyna, kwercetyna), garbniki, kwasy wielofenolowe, saponiny, olejki eteryczne i sole mineralne.

Działanie i zastosowanie

 Ze względu na obecność flawonoidów i olejków eterycznych nawłoć działa silnie moczopędnie. Związki te wchłaniają się w jelicie cienkim i uszczelniają ściany włosowatych naczyń krwionośnych.   Garbniki natomiast działają w przewodzie pokarmowym – ściągająco, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie. Jednocześnie wykazują właściwości odtruwające, gdyż wraz z kwasami wiążą w przewodzie pokarmowym toksyny i inne szkodliwe związki.   

Przetwory

Napar
1 łyżkę ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody i postawić na parze pod przykryciem na 20 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić.Pić po 1/4 -1/2 szklanki 2-3 razy dziennie między posiłkami jako środek moczopędny, odtruwający, oraz regulujący czynności układu pokarmowego.
Ten sam napar można stosować zewnętrznie do irygacji oraz okładów.   


Powidełka moczopędne dla dzieci
Zmieszać po 10 g ziela nawłoci, liści brzozy, pączków topoli, kwiatów wiązówki, kwiatów rumianku. Rozdrobnić w młynku na proszek i zmieszać z 50 g powideł lub dżemu. Podawać doustnie 1-2 łyżeczki 2 razy dziennie po jedzeniu. Popić wodą lub sokiem.     

    
Syrop z nawłoci *
Pęk kwiatów nawłoci, cytryna, cukier
Wybieramy ledwo rozwinięte kwiaty, z licznymi pączkami. Zalewamy gorącą wodą tak, aby je zakryć i odstawiamy pod przykryciem do wystudzenia. Odcedzamy napar, dodajemy sok z cytryny oraz cukier (przynajmniej połowę wagi naparu). Podgrzewamy do rozpuszczenia cukru i przelewamy do butelek. Pasteryzujemy. Syrop ma ciekawy ziołowy smak, działa moczopędnie i przeciwbakteryjnie. Stanowi smaczny dodatek do herbaty lub wody.


* Przepis pochodzi z bloga: Trochę inna cukiernia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *