Przyznam, że po raz pierwszy spotkałam się z nazwą ziarnopłon, chociaż sama roślinka jest mi znana. Zaskoczyła mnie również informacja, że posiada tak wiele właściwości leczniczych – do tej pory była dla mnie tylko pięknym zwiastunem wiosny. Już nie mogę się doczekać pierwszych zbiorów.
Ziarnopłon wiosenny (Ficaria Verna) należy do rodziny jaskrowatych. Możemy spotkać go w całej Polsce, w lasach, sadach i parkach. Jest wieloletnią rośliną o płożących i wznoszących łodygach. Liście ziarnopłonu są sercowate i lśniące, a kwiaty żółte, z 8-12 płatkami. Kwitnie w marcu i kwietniu.
Surowce lecznicze
Do celów leczniczych zbieramy ziele przed i na początku kwitnienia. Najcenniejsze jest to z pierwszymi kwiatami.
Związki czynne
Ziarnopłon zawiera przede wszystkim flawonoidy, glikozydy laktonowe, antocyjany i kwasy organiczne.
Działanie i zastosowanie
Ziarnopłon wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, pierwotniakobójcze i fungistatyczne. Zawiera niewielką ilość ranunkuliny, która działa drażniąco na skórę i błony śluzowe, co u osób wrażliwych może wywołać uczulenie, biegunkę, kichanie i świąd. W medycynie ludowej ziele ziarnopłonu dodawano do wiosennych sałatek wzmacniających i oczyszczających.
Przetwory
Nalewka
Jedną część świeżego ziela zalać trzema częściami alkoholu 40-60%, odstawić na 7 dni i przefiltrować. Stosujemy przy chorobach skóry, aftach, nadżerkach, hemoroidach (pędzlowanie), wcieramy w skórę włosów aby je wzmocnić.
Napar
1 łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku, zaparzać pod przykryciem 30 minut. Pić 2 razy dziennie po 100 ml. Wykazuje działanie przeciwreumatyczne, przeciwobrzękowe, moczopędne. Ponadto napar możemy stosować do płukania słabych, wypadających włosów, oraz okładów obolałych stawów i miejsc objętych wysypką.
Źródło: luskiewnik.strefa.pl