Jemioła pospolita

Jemioła pospolita (Wiscum album) – liściasta krzewinka, która kwitnie od lutego do kwietnia. Jej kwiaty są żółtawe i silnie pachnące. Owoce natomiast pojawiają się jesienią, w postaci białych kuleczek, osadzonych w rozwidleniu gałązek. Są silnie trujące!!!

Jemioła jest półpasożytem, rosnącym na drzewach – są to przede wszystkim topole, brzozy, klony, lipy, wiązy i iglaki. 

Odkąd sięgnąć pamięcią jemioła była uznawana za panaceum i przypisuje się jej magiczne właściwości. Lecznicze napary podawano choremu a jednocześnie wieszano nad łóżkiem gałązki, które miały odpędzić ból i gorączkę. Uważaną ją też za zioło zwiększające płodność. Miało to prawdopodobnie związek z tym, ze owoce jemioły wypełnione są lepką, przeźroczystą mazią, nazywaną „nasieniem bogów”.
Wśród Słowian jemioła otoczona była wielkim szacunkiem. Zbieraniu towarzyszyły modlitwy i śpiewy, roślinę ścinano złotym lub srebrnym sierpem i zawijano w białe płótno. Tylko jemioła zebrana w ten sposób zachowywała swoją moc. 

Herbatka „Ciśnienie krwi” z jemiołą

Surowce lecznicze

Do celów leczniczych zbieramy jemiołę od grudnia do marca. Usuwamy owoce i zdrewniałe części, potem suszymy w temperaturze do 25 stopni przez kilka tygodni. Ziele przechowujemy w suchym miejscu, bo łatwo chłonie wilgoć i traci wtedy swoje właściwości.

Związki czynne

Jemioła zawiera flawonoidy, aminy, trójterpeny, kwasy organiczne, glikoproteiny, alkohole cukrowe. Odkryto w niej także alkaloid wiskotoksynę, która prawdopodobnie zabija komórki nowotworowe, oraz lektynę, pozwalającą wykryć zwiastuny raka i pobudzić organizm do obrony. 

Jemioła pospolita – susz

Działanie i zastosowanie

Jemioła jest bardzo dobrym środkiem kojącym nerwy. Jej skuteczność poprawia łączenie z chmielem lub kozłkiem lekarskim. Łagodzi stany lekowe, poprawia nastrój, pomaga zasnąć. 
Ziele jemioły jest szeroko stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, postępującej miażdżycy, oraz nerwicy serca. Wchodzi w skład Sklerosanu, Cardiosanu i Neocardiny
Działanie uspokajające jemioły wykorzystywane jest w problemach menopauzalnych; jednocześnie łagodzi uderzenia gorąca i zawroty głowy. 
Współczesne badania potwierdziły przeciwkrwotoczne działanie jemioły. Przyjmowanie maceratu zmniejsza krwawienie przy zbyt obfitych miesiączkach i krwotokach spowodowanych nowotworem macicy.
Preparaty doustne z jemioły stosuje się również w leczeniu nowotworów, najbardziej znanym środkiem jest Iscador, oraz Helixor. Bezpośrednio do guza, poprzez wstrzyknięcie, lekarz może podać wyciąg z jemioły zawierający wiskotoksynę i lektynę. 
Jemioła zmniejsz poziom glukozy we krwi, reguluje trawienie, stymuluje pracę woreczka żółciowego i wykazuje działanie przeciwreumatyczne, oraz moczopędne. 

Należy pamiętać, że jemiołę stosujemy ostrożnie, ponieważ ma silne działanie. Preparaty z jemioły nie są zalecane osobom nietolerującym niektórych odmian białek, gruźlikom i niskociśnieniowcom. Każdą kurację należy skonsultować z lekarzem.

Trochę ezoteryki…

Energia jemioły przywraca równowagę pomiędzy pierwiastkiem męskim i żeńskim. Przynosi spokój, pomaga uporządkować myśli. W niektórych sklepach można dostać esencję ziołową z jemioły oraz kadzidełka. Łagodzą one niepokój, koją strach, ułatwiają powrót do równowagi po trudnych przejściach. Podobnie działa trzymanie gałązek jemioły w sypialni – ochroni nas przed koszmarami i przyniesie dobre pomysły na życie. 

Przetwory

Herbatka

Łyżkę jemioły zalać szklanką wrzątku, odstawić pod przykryciem na 20 minut, przecedzić do termosu. Pić po 2 łyżki pół godziny przed posiłkiem. Poprawia trawienie, wzmacnia, dobrze wpływa na nastrój.

Źródło: Natura i ty

Obraz Hans Braxmeier z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *