Fiołek wonny

Fiołek wonny (Viola odorata)  rośnie w całej Europie, Azji, a także w Północnej Afryce, najchętniej w miejscach półcienistych i wilgotnych. Jest roślinką płożącą, osiągającą 5-10 cm wysokości. Ma omszone liście, jajowate lub nerkowate, od spodu błyszczące, natomiast kwiaty są ciemnofioletowe, pachnące.

Surowce lecznicze

Do celów leczniczych zbieramy liście, kwiaty i kłącza. Ziele suszymy w miejscach przewiewnych i zacienionych, natomiast kłącza w temperaturze do 50 stopni Celsjusza. 

Związki czynne

W kwiatach znajdują się związki śluzowe, sole mineralne, olejek eteryczny, saponiny, trójterpeny, flawonoidy, antocyjany, alkaloidy, cukry, wit. C, proteiny.
Ziele i liście zawierają wit. C, alkaloidy, saponiny, triterpeny, fitosterole, olejek eteryczny, kwas fenolowy.
W kłączach znajdziemy saponiny, alkaloidy, glikozydy salicylowe, olejek eteryczny.

Działanie i zastosowanie

Fiołek wonny, ostatnio trochę zapomniany przez medycynę, stosowany był kiedyś jako silny środek wykrztuśny. Działa również przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, napotnie, moczopędnie, żółciopędnie, przeciwreumatycznie i odtruwająco. Oczyszcza też oskrzela. Olejek fiołkowy działa przeciwdepresyjnie i odstrasza kleszcze. 
Preparaty z fiołka stosujemy w nieżytach układu oddechowego (zaflegmienie, katar, chrypka, kaszel), stanach zapalnych zatok i uszu, zatruciach oraz stanach depresyjnych i stresowych. 
Wodne wyciągi z fiołka dobrze oczyszczają skórę, wygładzają ją i zwężają pory. Działanie przeciwbakteryjne pomaga w leczeniu trądziku. 

W większych ilościach wyciągi z fiołka mogą wywołać wymioty i biegunkę. Dlatego napar lub wywar należy spożywać często, ale w małych dawkach  (2-3 łyżki co 2-3 godziny).

Przepisy

Napar z ziela

1 łyżkę ziela (lub kwiatów) zalać 1 szklanką wrzątku i zaparzać 20 minut pod przykryciem. Można posłodzić sokiem lub miodem.

Odwar z kłączy

2 łyżki suchych, rozdrobnionych kłączy zalać 2 szklankami zimnej wody, podgrzewać powoli pod przykryciem, do zagotowania. Gotować lekko uchylone 20 minut na małym ogniu. Przykryć, odstawić na 20 minut, przecedzić. 
Odwar jest bardzo dobry do okładów na skórę łojotokową, trądzikową, zaskórnikową, z rozszerzonymi porami i naczynkami. Okład trzymać na twarzy 40 minut. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *