Konopie to ostatnio temat bardzo popularny i jednocześnie bardzo kontrowersyjny. Dla wielu osób są jedynie środkiem odurzającym i nie przyjmują do wiadomości, że jest to roślina dająca nam mnóstwo korzyści, nie tylko prozdrowotnych, ale również związanych z przemysłem i ekologią.
Wyróżniamy trzy gatunki konopi – siewne (cannabis sativa ), indyjskie (cannabis indica) oraz dzikie (cannabis ruderalis). Rodzina konopiowatych obejmuje 10 gatunków, min. chmiel i wiązowiec.
Konopie siewne
Konopie siewne są uprawiane do celów przemysłowych. Stanowią świetną alternatywę dla bawełny – do ich uprawy zużywa się mniej wody (o ponad 80%), mogą rosnąć w prawie wszystkich warunkach i nie pozbawiają gleby składników odżywczych w takim stopniu jak bawełna. Konopie są mniej podatne na szkodniki i ich uprawy nie są zanieczyszczone chwastami, co niweluje używanie pestycydów. Rosną bardzo szybko – potrzebują tylko 120 dni.
Konopie siewne są źródłem włókien, oleju, biomasy, oraz cennych substancji leczniczych. Doceniane są za występujące w nich niepsychoaktywne substancje, głównie CBD. To właśnie przyjmowanie tego składnika niesie za sobą wiele korzystnych dla naszego zdrowia efektów.
Herbata ziołowa „Magiczne wyciszenie”
Konopie indyjskie
Konopie indyjskie oraz ich przetwory są w Polsce nielegalne, ze względu na wysoką zawartość psychoaktywnego THC. Jednak indyjskie odmiany konopi mogą być wykorzystywane do produkcji leków dostępnych na receptę.
Składnikami czynnymi konopi indyjskich są kannabinoidy. W 1964 roku wyodrębniono składnik THC (tetrahydrokannabinol), który jest główną substancją psychoaktywną w konopiach. Na początku XX wieku w Polsce traktowano je jako środek uspokajający w chorobach nerwowych, psychicznych, bezsenności itp. W terapiach stosowano ziele, kwiatostany żeńskie, żywicę i ekstrakty.
Konopie dzikie
Konopie dzikie są mało rozpowszechnione. Cechują się niewielka ilością THC.
Obraz 7raysmarketing z Pixabay