Przywrotnik – zioło dla kobiet

  Według Stefanii Korżawskiej przywrotnik jest zielem, z którym powinna zaprzyjaźnić się każda kobieta. Ksiądz Künzle* powiedział: „Gdyby kobiety piły przywrotnik, trzy czwarte kobiet nie umarłoby z powodu chorób kobiecych, dzieci miałyby matki, a mężczyźni żony”. W moim ogrodzie w tym roku pięknie się rozrósł, więc chyba nie powinnam zwlekać ze zbiorami.

Przywrotnik(Alchemilla) jest wieloletnią rośliną, powszechnie występującą w całej Europie. Posiada wiele odmian i wszystkie mają podobne właściwości lecznicze. Jego łodyga jest lekko wzniesiona, liście szaro- lub niebieskozielone, okrągławe, ząbkowane, ułożone w rozety. Kwiaty drobne, małe, żółtozielone, zebrane w gęste pączki.

Ziele przywrotnika – Dary Natury

Surowce lecznicze

Ziele przywrotnika zbieramy przed kwitnieniem, w czasie jego trwania i w początkach zawiązywania owoców. Suszymy w ciemnym miejscu, w temperaturze do 50 stopni Celsjusza.

Związki czynne

Garbniki, flawonoidy, witamina C (ponad 200 mg w 100 g), saponiny, gorycze, fitosterole, luteina, krzemionka przyswajalna, kwasy (elagowy, taninowy, galusowy, chinowy, kumarowy).

Przywrotnik pospolity – kapsułki

Działanie i zastosowanie

Zioło reguluje krwawienia miesiączkowe i łagodzi bóle z nim związane. Pomaga przy infekcjach intymnych oraz wskazane jest dla kobiet w okresie przekwitania. W medycynie ludowej napar z przywrotnika podawano kobietom w zagrożonej ciąży, żeby uniknąć ewentualnego poronienia. Roślina ta wzmacnia macicę przed porodem i łagodzi poranne mdłości.
Przywrotnik stosujemy również w zaburzeniach trawiennych, biegunce, wrzodach  żołądka i hemoroidach. Łagodzi stany zapalne spojówek, jamy ustnej i gardła. 
Odwar skuteczny jest również w leczeniu ran, wyprysków i trądziku.

Przepisy

Mieszanka dla kobiet

  • ziele przywrotnika     50 g
  • kwiat krwawnika       50 g
  • kwiat jasnoty białej   50 g

Zioła wymieszać. 1 łyżkę zalać 1 szklanką wrzącej wody, zagotować, zaparzać pod przykryciem 15 minut i przecedzić. zapobiegawczo pijemy 1 szklankę dziennie. Gdy już wystąpiły kobiece problemy pijemy 3-4 szklanki dziennie.
Przepis pochodzi z książki Stefanii Korżawskiej Przewodnik po zdrowym życiu

Odwar
1 łyżkę ziela zalać 1 szklanka wody i gotować 5 minut, odstawić na 30 minut i przecedzić. Pić 4 razy dziennie po 100-150 ml przy nieżycie przewodu pokarmowego. Odwar stosujemy również do płukania jamy ustnej i gardła oraz okładów na oczy.

* uznany szwajcarski fitoterapeuta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *