Wiciokrzew

W moim ogrodzie początek lata zaznacza swoją obecnością wiciokrzew, roztaczając wokół siebie przepiękny, słodki zapach. Ciekawie wyglądające i łatwo rozpoznawalne kwiaty oblegane są przez pszczoły i inne owady. Bujnie się rozrasta szybko tworząc zieloną, pachnącą ścianę.

W Polsce można spotkać wiele gatunków wiciokrzewów. Do odmian leczniczych zaliczmy:

Wiciokrzew przewierceń

Znany jest również pod nazwą kapryfolium. Surowcem leczniczym są liście, które zbieramy w maju i czerwcu, oraz kwiaty. Suszymy je w cieniu, w temperaturze pokojowej.

Działanie i zastosowanie

Liście działają silnie żółciotwórczo i żółciopędnie, przeczyszczająco oraz przeciwbólowo. Zwiększają działanie soków trawiennych, pobudzają perystaltykę jelit, oczyszczają krew i limfę. Przetwory stosujemy w bólach i obrzęku śledziony, zaparciach, obrzękach limfatycznych, niedoborach żółci, infekcjach przewodu pokarmowego.

Kwiaty upłynniają wydzielinę w zatokach i drogach oddechowych, działają wykrztuśnie, przeciwkaszlowo i przeciwzapalnie. Stosujemy je w stanach zapalnych i niedrożności zatok, zaflegmieniu gardła i oskrzeli, zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, chlamydiozie, gruźlicy i zapaleniu migdałków.

Nalewka wspierająca trawienie – Klimuszko

Przepisy

Napar z liści

2 łyżki suszonych i rozdrobnionych liści zalać 1 szklanką wrzącej wody, zaparzać pod przykryciem 30 minut i przecedzić. Dodać 50 g miodu, lub 26 g gliceryny i wypić w dwóch równych porcjach w ciągu dnia.

Napar z kwiatów

1 łyżkę rozdrobnionych kwiatów zalać 1 szklanką wrzącego mleka (lub wody), odstawić na 20 minut pod przykryciem i przecedzić. Pić 4 razy dziennie po 100 ml. można dodać miód i propolis.

Odwar z liści

2 łyżki rozdrobnionych liści zalać 1 szklanką wody, gotować na małym ogniu 20 minut, odstawić na kolejne 20, przecedzić i uzupełnić brakującą ilość wody. Wypić w dwóch porcjach w ciągu dnia. Odwar jest dwa razy silniejszy niż napar.

Syrop z kwiatów

5 łyżek rozdrobnionych kwiatów zalać 2 szklankami wody, gotować 10 minut, odstawić na 30 i przefiltrować. Dodać 200 ml miodu, sok z 1 cytryny i 30 g gliceryny. Przechowywać w lodówce nie dłużej niż 2 tygodnie. Zażywać 4-5 razy dziennie po 1-2 łyżki.

Wiciokrzew zwyczajny

Wiciokrzew zwyczajny jest krzewem o bardzo silnym działaniu i jego przedawkowanie może doprowadzić do śmierci! Najbardziej niebezpieczne są owoce. Powinny być przyjmowane pod kontrolą doświadczonego fitoterapeuty, ponieważ dawka lecznicza jest bliska trującej.

Bezpieczniejsze jest stosowanie liści i kwiatów wiciokrzewu zwyczajnego. Zawierają one saponiny trirerpenowe które działają przeciwdrobnoustrojowo, wykrztuśnie i moczopędnie, ponadto fitosterole, glikozydy, flawonoidy i garbniki.

Żel pod prysznic z wiciokrzewem – bardzo sucha skóra

Przepisy

Napar z liści lub kwiatów

1 łyżkę liści/kwiatów zalać szklanką wrzącej wody lub mleka. Odstawić na 15-20 minut i przecedzić. Pić 4 razy dziennie po 50 ml, najlepiej z miodem lub sokiem malinowym. Napar jest pomocny w leczeniu uporczywego kaszlu, zapaleniu oskrzeli, płuc, tchawicy, Jednocześnie napar z liści zwiększa częstość oddechów i może działać lekko rozwalniająco, a napar z kwiatów działa żółciopędnie, moczopędnie, przeciwbólowo i napotnie.

Do góry

Wiciokrzew japoński

Surowcem leczniczym są kwiaty i gałązki. Suszymy je w temperaturze pokojowej.

Działanie i zastosowanie

Kwiaty wiciokrzewu japońskiego działają ochronnie na wątrobę i naczynia krwionośne, żółciopędnie, przeciwbakteryjnie, antyoksydacyjnie, przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, przeciwmiażdżycowo, oraz immunostymulująco.

Napar z kwiatów stosujemy w marskości i stłuszczeniu wątroby, w sytuacjach narażenia na uszkodzenie trzustki i wątroby, w zatruciach, chorobach alergicznych, słabej odporności, podwyższonym cholesterolu i lipidów we krwi.

W tradycyjnej medycynie chińskiej kwiaty wiciokrzewu japońskiego stosowane są w chorobach płuc, żołądka, jelita grubego, wątroby i serca.

Gałązki pozyskane z wiciokrzewu japońskiego zawierają fenolokwasy, saponiny, garbniki i fitosterole. Odwar z tych łodyżek działa na płuca, żołądek i jelito grube. W TMC odwar z łodyżek polecany jest w leczeniu chorób reumatycznych, wrzodów, stanów zapalnych skóry i piersi.

Cemmunix Herbal – Dr Las

Przepisy

Napar z kwiatów

2 łyżki rozdrobnionych, suchych kwiatów zalać 1 szklanką wrzącej wody. Odstawić pod przykryciem na 20 minut i przecedzić. Wypić w ciągu dnia w 2-3 porcjach.

Do góry

Wiciokrzew jadalny

Wiciokrzew jadalny, inaczej jagoda kamczacka, jest odmianą wiciokrzewu sinego.

Surowcem leczniczym wiciokrzewu jadalnego są bardzo zdrowe owoce. Są one źródłem antocyjanów, flawonoidów, witaminy C, kwasów fenolowych oraz katechiny.

Działanie i zastosowanie

Sok i ekstrakty z owoców działają ochronnie na wątrobę, tkankę nerwową, naczynia krwionośne, siatkówkę i naczyniówkę oka, przeciwcukrzycowo, przeciwzawałowo, przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo oraz antyoksydacyjnie. Ważne jest ochronne działanie jagód wiciokrzewu jadalnego na wątrobę, serce, trzustkę i układ wieńcowy.

Jagodę kamczacką stosujemy w stanach zapalnych wątroby, trzustki, jelit i nerek, w chorobach degeneracyjnych układu nerwowego, alergiach, chorobie wieńcowej, miażdżycy, cukrzycy, chorobach nowotworowych, stanach zapalnych i degeneracji siatkówki i naczyniówki oka, w stanach zapalnych i zakrzepowych żył.

Wiciokrzew jadalny stosowany jest również w kosmetyce jako środek przeciwstarzeniowy, przeciwzmarszczkowy, przeciwzapalny, antyrodnikowy.

Jagoda kamczacka – kapsułki

Preparaty

świeże owoce i soki (100 g na czczo), ekstrakty suche w kapsułkach, wino z owoców (1 raz dziennie kieliszek), wyciąg z owoców na winie (1:5, raz dziennie kieliszek), nalewka na etanolu 30% (1:5, 2 razy dziennie kieliszek)

Do góry

Wiciokrzew brunatno-owłosiony

Surowcem leczniczymkwiaty bogate w kwas chlorogenowy, fitosterole, olejek eteryczny, i saponiny.

Napar z kwiatów działa ochronnie na miąższ wątroby, odkażająco, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, antybakteryjnie i wykrztuśnie. Znakomicie leczy nieżyty układu oddechowego i stanowi alternatywę dla bluszczu. Ma również działanie uspokajające.

Przygotowywać preparaty taj jak z Kapryfolium

Do góry

Źródło: „Medycyna dawna i współczesna” Dr Różański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *