Dziewanna wielkokwiatowa (Verbascum densiflorum) znana była już w średniowieczu. Wtedy jednak traktowana była przede wszystkim jako roślina magiczna. Chroniła przed uderzeniami pioruna, chorobami i innymi nieszczęściami.
Dziewanna jest dwuletnią rośliną występującą niemal w całej Europie. Lubi miejsca nasłonecznione, piaszczystą i kamienistą glebę. W pierwszym roku wytwarza dużą różyczkę przyziemnych liści, w drugim wysoką (do 2 m), silną, ulistnioną łodygę, zwieńczoną dużym, podobnym do kłosa kwiatostanem. Kwiaty duże, złocistożółte; liście jajowate. Kwitnie od czerwca do września.
Surowce lecznicze
Do celów leczniczych zbieramy w pełni rozwinięte kwiaty. Suszymy szybko, w temp. do 35*C. Po wysuszeniu kwiaty zapakować do szczelnych naczyń, mocno ugniatając.
Syrop z kwiatu dziewanny – Premium Rosa
Związki czynne
Kwiaty dziewanny zawierają min. saponiny, flawonoidy, barwniki karotenoidów, śluz, sacharozę i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie
Wodne wyciągi z dziewanny stosowane wewnętrznie działają przeciwzapalnie, powlekająco, wykrztuśnie lekko moczopędnie i napotnie. Stosowane zewnętrznie ( lepsze są liście) odmiękczają, goją i działają przeciwzapalnie. Napary zalecane są w nieżytach jamy ustnej, gardła i oskrzeli. Zmniejszają częstotliwość odruchów kaszlowych, zwłaszcza w suchym kaszlu. Stosowane są również w stanach zapalnych przełyku, żołądka, jelit i pęcherza. Zewnętrznie częściej stosowane są odwary z liści, do płukania w stanach zapalnych gardła, nasiadówek w żylakach odbytu, oraz jako okłady w świerzbiączce, wysypce alergicznej, wyprysku, oparzeniach, stłuczeniach, odleżynach, nerwobólach itp.
Przepisy
Napar
1 łyżkę suszonych kwiatów zalać 1 szklanką ciepłej wody, podgrzać do wrzenia nie doprowadzając do zagotowania. Odstawić pod przykryciem na 15 minut. Roślina pokryta jest włoskami, należy więc napar przecedzić przez gęste płótno. Pić po pół szklanki ciepłego naparu 2-3 razy dziennie po jedzeniu.
Ten sam napar można stosować zewnętrznie.
Mydło dziewanna i rokitnik – Cztery Szpaki
Kosmetyka
Odwar z rośliny rozjaśnia włosy i nadaje im połysk. Stosowany jako tonik poprawia wygląd skóry.
Źródło: „Rośliny lecznicze” A. Ożarowski, W. Jaroniewski
Obraz Ingo Jorga z Pixabay