Zapach choinki unoszący się w pokoju działa pobudzająco i odświeżająco. Łagodzi też skutki stresu, co przydaje się w czasie przedświątecznej gorączki. Zamykając oczy możemy się przenieść do rozgrzanego letnim słońcem lasu, gdzie balsamiczne powietrze wypełnia nasze płuca.
Olejki eteryczne destylowane z drzew iglastych mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Przede wszystkim podnoszą odporność, wykazują silne działanie przeciwwirusowe, bakterio- i grzybobójcze, antyseptyczne (nawet w przypadku gronkowca). Są niezastąpione w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych oraz grypą. Olejek sosnowy, jodłowy (pichtowy) lub świerkowy mają działanie rozgrzewające, więc kiedy wrócimy z zimowego spaceru warto dodać kilka kropli do gorącej kąpieli.
Szpilki, pączki i gałązki sosny, jodły, modrzewi i świerku, oprócz olejku eterycznego zawierają żywicę, glikozydy, flawonole, witaminę C, kwasy żywicowe, sole, aldehydy, gwajakol, pirokatechol, naftalen, garbniki i barwniki.
Pod koniec zimy lub bardzo wczesną wiosną zbiera się i suszy nierozbite jeszcze pączki, znajdujące się na końcach gałązek. Odwar z suszu stosujemy jako środek wykrztuśny i lekko moczopędny.
1/2 łyżki pączków zalać 1 szklanką gorącej wody i łagodnie gotować pod przykryciem 3-5 minut. Odstawić na 15 minut i przecedzić. Pić 2-4 razy dziennie po jedzeniu.
Ze świeżych pączków, zebranych późną jesienią, lub wczesną wiosną można przygotować syrop. Przecinamy je na połowę, układamy warstwowo w słoiku, przesypując obficie cukrem. Odstawiamy na 2-3 tygodnie w pokojowej temperaturze. Gdy puszczą sok zamieszać i zostawić jeszcze na 1-2 tygodnie. Stosujemy 1 łyżeczkę kilka razy dziennie po jedzeniu w infekcjach jamy górnych dróg oddechowych połączonych z kaszlem. Działa wykrztuśnie.
Z pozostałych pączków można zrobić smaczny napój zalewając je przegotowaną, ostudzoną wodą i odstawiając na 1-2 godziny.
Prozdrowotne działanie wykazują również igły. Kilkanaście młodych pędów lub 2-3 garście igliwia zalewamy 2-3 litrami wody i gotujemy pod przykryciem 10 minut. Odstawiamy na 15 minut i przecedzamy do wanny wypełnionej do 1/3 ciepłą wodą. Kąpiel powinna trwać ok. 15 minut. Poprawia krążenie krwi, uspokaja, zmniejsza bóle reumatyczne.
Inhalacje olejkami eterycznymi z drzew iglastych pomogą w chorobach górnych dróg oddechowych, oraz zapaleniu zatok.
Wiele ciekawostek na temat zastosowania choinki znajdziemy na blogu Herbiness.
Źródło „Fitoterapia czyli ziołolecznictwo” H. Różański, „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie” A. Ożarowski, W. Jaroniewski