Bodziszek cuchnący

Było dla mnie sporym zaskoczeniem, że bodziszek, którego znam ze spacerów, należy do tej samej rodziny co „anginka”, popularna domowa roślinka. O zdrowotnych właściwościach geranium już pisałam np. TUTAJ. Dzisiaj przedstawię bodziszka cuchnącego (geranium robertianum L.), niewielką roślinkę, o wielkiej mocy.

Bodziszek cuchnący to dwuletnia roślina, osiągająca wysokość do 50 cm. Jego nazwa wywodzi się stąd, że roztarty w palcach wydziela solny, niezbyt przyjemny zapach.

Surowce lecznicze

Do celów leczniczych zbieramy kwitnące ziele (od maja do października)

Składniki czynne

Ziele bodziszka zawiera garbniki, flawonoidy, kwasy fenolowe, witaminę C, kwas jabłkowy i cytrynowy, olejek eteryczny.

Działanie i zastosowanie

Bodziszek wykazuje działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, ściągające, przeciwkrwotoczne, przeciwnowotworowe, antyoksydacyjne, przeciwbiegunkowe, ochrania miąższ wątroby i nerek.

Przetwory z bodziszka stosujemy przy problemach z wątrobą (stłuszczenie, marskość, zapalenie), w stanach zapalnych nerek i pęcherza moczowego, w zapaleniu żołądka i jelit, owrzodzeniu i/lub nowotworach przewodu pokarmowego, biegunce, zespole jelita nadwrażliwego.

Zewnętrznie bodziszek jest pomocny w chorobach skóry, stanach zapalnych powiek i spojówek, chorobach siatkówki.

W formie płukanek lub nasiadówek stosujemy w stanach zapalnych zewnętrznych narządów płciowych i hemoroidach.

Przetwory

Napar

1 czubatą łyżkę suchego ziela zaparzyć 1 szklanką wrzącej wody i trzymać pod przykryciem. Wypić 3 szklanki dziennie. Można również stosować do przemywań i płukanek.

Odwar

2 łyżki surowca (świeżego lub suchego) zalać 1 szklanką wrzącej wody i gotować 10-20 minut na małym ogniu. Odstawić i przecedzić. Pić 2 szklanki dziennie w małych porcjach. Możemy również stosować zewnętrznie.

Odwar przy chorobach nowotworowych

4 łyżki ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody i gotować 10 minut. Odstawić pod przykryciem na pół godziny. Przecedzić i pić 3 szklanki odwaru dziennie.

Źródło: Medycyna dawna i współczesna

Obraz Hans z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *