Konopie jako żywność funkcjonalna

Żywność funkcjonalna to dość nowe pojęcie oznaczające produkty które nie tylko pełnią funkcję odżywczą ale również wywierają bardzo korzystny i wyjątkowy wpływ na nasze zdrowie.

O żywności funkcjonalnej pisałam już w artykule Zdrowie prosto z talerza. Przypomnę tylko, że są to produkty spożywcze, które oprócz pełnienia klasycznej funkcji (czyli dostarczania organizmowi niezbędnych do życia substancji odżywczych) poprawiają stan naszego zdrowia i zapobiegają chorobom.

Niestety takie działanie spełnia nie więcej niż 10% produktów spożywczych. Jednym z nich są właśnie konopie, a dokładniej nasiona i olej z nich wytwarzany.

Żywność konopna cechuje się wysoką zawartością składników odżywczych:

  • jest bogatym źródłem aminokwasów, oraz kwasów tłuszczowych w proporcjach idealnych dla organizmu człowieka,
  • zawiera mnóstwo mikro- i makroelementów
  • jest kompletnym źródłem łatwo przyswajalnego białka
  • jest bezglutenowa
  • nie powoduje alergii
  • jest źródłem błonnika i chlorofilu
  • nasiona zawierają witaminy A, E, z grupy B, oraz żelazo, wapń, cynk, miedź i potas
  • No i przede wszystkim konopie są źródłem tak cennych dla nas kannabinoidów.

Oprócz wyżej wymienionych cech, które same w sobie powinny nas zachęcić do sięgnięcia po żywność konopną, roślina ta wykazuje działanie terapeutyczne w przypadku wielu chorób. Badania potwierdzają że stosowanie konopi jest pomocne w terapii takich schorzeń jak: padaczka, choroby neurodegeneracyjne i ośrodkowego układu nerwowego, nowotwory czy stwardnienie rozsiane.

Podczas przeprowadzanych badań zauważono, że stosowanie oleju z nasion konopi zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania skrzepów, oraz ma wpływ na zmniejszenie częstości występowania zawałów mięśnia sercowego i udarów mózgu.

Olej z konopi łagodzi stany zapalne skóry, przyspiesza gojenie ran i wspomaga leczenie egzemy.

Oto kolejny dowód na to, że powinniśmy świadomie komponować nasze posiłki i tym samym wspierać nasz organizm w walce z co raz większym zanieczyszczeniem środowiska i zalewem przetworzonej żywności.

Obraz Ulrike Leone z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *