Naturalne sposoby na bezsenność

Zaburzenia snu dotykają około 25% ludzi. Dotyczy to zarówno bezsenności, nadmiernej senności jak i koszmarów nocnych czy tzw. lunatykowania.

Leki syntetyczne zaburzają naturalny sen i często pomimo przespanej nocy następnego dnia czujemy się ociężali i rozbici. Alternatywą mogą być dobrze dobrane leki ziołowe, które wspierają naturalne fazy snu i w większości nie powodują uzależnienia.

Zioła nasenne dzielimy na trzy grupy, ze względu na siłę działania.

  • zioła uspokajające i nasenne o słabym działaniu. Do najbardziej znanych należą: melisa lekarska, lawenda wąskolistna, kocimiętka właściwa, werbena pospolita, lipa drobnolistna. rumianek pospolity.
  • zioła uspokajające i nasenne średnio silne. Należą do nich min. rzepień, kozłek lekarski, męczennica pospolita, konopie siewne i dzikie, oraz olejki CBD, nostrzyk, krwawnik, piwonia lekarska.
  • zioła uspokajające i nasenne silnie działające to np. kokorycz, tulipanowiec amerykański, konopie indyjskie, sałata kompasowa i jadowita, chmiel, mak lekarski oraz maczek kalifornijski, sasanka zwyczajna.

Podobne działanie wykazują również grzyby – opieńka miodowa i białoporek brzozowy.

Zioła średnio i silnie działające wywołują dodatkowo rozluźnienie mięśni gładkich i szkieletowych, zwalniają oddech i serce. Niektóre z ziół uspokajających mają działanie antydepresyjne (dziurawiec), oraz przeciwnerwicowe (lawenda). Co ciekawe, lawenda w stanie obniżenia pobudliwości układu nerwowego działa pobudzająco, czy nawet cucąco.

Aspektem równie ważnym co suplementacja ziołami jest tzw. higiena snu. Należy pamiętać, aby codziennie kłaść się i wstawać o tej samej porze, w przewietrzonej, chłodnej sypialni. Nie przysypiamy w ciągu dnia, staramy się zmęczyć fizycznie późnym popołudniem, oraz unikamy kofeiny, nikotyny i alkoholu. Aby wyrównać rytm dobowy unikamy mocnego światła wieczorem i ciemnych pomieszczeń w ciągu dnia.

Bardzo ciekawą i skuteczną metodą relaksacji przed snem jest medytacja oddechu. Podczas tych prostych ćwiczeń skupiamy się na wdechu i wydechu, wyciszając gonitwę myśli i rozluźniając ciało.

Mieszanka przeciwlękowa, uspokajająca i nasenna

1 łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem 30 min. Można dosłodzić miodem. Pijemy 1 szklankę naparu do 3 razy dziennie, maksymalnie przez 3 miesiące. Jeśli zachodzi taka potrzeba wznawiamy po miesięcznej przerwie.

Obraz Giulia Marotta z Pixabay

Źródło: „Żyj naturalnie” nr35

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *