Uczep trójlistkowy (Bidens tripartitus) – nieco zapomniana roślina, stosowana niegdyś w leczeniu trudno gojących się ran i owrzodzeń. Mnie natomiast kojarzy się przede wszystkim z przyczepiającymi się do ubrań „dziadami”, czyli niewielkimi, podłużnymi owocami w postaci niełupki, wyposażonymi w kolce z zadziorami.
Uczep jest jednoroczną rośliną pospolicie występującą w Europie i Azji, w Polsce natomiast można ja znaleźć na nizinach i w dolnych partiach gór. Lubi tereny podmokłe przy rowach, na łąkach, bagnach , brzegach jezior. Jego ciemnoczerwona, rozgałęziona i krótko owłosiona łodyga osiąga nawet do 90 cm długości.
Surowce lecznicze
Do celów leczniczych zbieramy górne ulistnione części pędów w początkowej fazie kwitnienia. Suszymy w warunkach naturalnych, w cienistym i przewiewnym miejscu.
Związki czynne
Ziele uczepu zawiera olejek eteryczny, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie
W medycynie ludowej ziele uczepu doskonale sprawdzało się w leczeniu trudno gojących się ran oraz wszelkich chorób skóry. Napar z uczepu stosowany wewnętrznie działa moczopędnie i napotnie, dzięki czemu cenione było za właściwości „czyszczące krew” z toksyn. Zalecane jest stosowanie po leczeniu antybiotykami i innymi preparatami chemicznymi. Przetwory z uczepu stymulują wydzielanie hormonów nadnerczy, zwalczają alergie skórne i pokarmowe.
Przetwory
Napar
1 łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem 20 minut. Pic po pół szklanki pomiędzy posiłkami jako środek „czyszczący krew”. Zewnętrznie stosujemy jako tonik do skóry zanieczyszczonej, oraz do kąpieli i okładów.
Oliwka z uczepem
Świeżym zielem, umytym i wysuszonym, napełnić wyparzony słoik do wysokości 1/3 . Dopełnić oliwa z oliwek, wcześniej wymieszaną z ampułką witaminy E. Słój szczelnie zamknąć i odstawić w słonecznie miejsce na 2 tygodnie. Następnie oliwę przecedzić przez gazę. Przechowywać w lodówce, nie dłużej niż dwa miesiące. Stosować przy podrażnieniach skóry, odmrożeniach, oparzeniach, ukąszeniach owadów, bólu mięśni i stawów.