Krwawnik

Krwawnik (Achillea millefolium) jest byliną, która bardzo pospolicie rośnie w całym kraju, upodobała sobie szczególnie suche łąki, miedze i skraje lasów. Możemy go znaleźć również w Azji, Ameryce Północnej, oraz pozostałej części Europy.

Do celów leczniczych ścinamy górne części kwitnących pędów w okresie od czerwca do września.

Ziele krwawnika jest bogate w olejki eteryczne, flawonoidy, cholinę, garbniki, oraz sole mineralne, szczególnie mangan.

Ze względu na bogaty skład krwawnik znajduje zastosowanie w wielu schorzeniach. Przede wszystkich stosuje się go w przypadku krwawień, nawet tych spowodowanych uszkodzeniem naczyń włosowatych w przewodzie pokarmowym. Ponadto działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, dróg żółciowych i moczowych, odtruwająco, pobudza miesiączkowanie, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, usprawnia trawienie i wchłanianie pokarmów. Obecność olejku eterycznego i garbników powoduje, że ziele krwawnika działa przeciwzapalnie i lekko bakteriobójczo.

Preparaty z krwawnika są stosowane w w nieżytach i stanach zapalnych przewodu pokarmowego, w żylakach odbytu, zaburzeniach trawiennych, napadowych bólach jelitowych i nawykowych zaparciach. Zewnętrznie odwary z kwiatów stosujemy do okładów w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych.

Krwawnik najlepiej działa w połączeniu z innymi ziołami.

Napar z ziela krwawnika

1 łyżkę ziela zalać 1 1/2 szklanki wrzątku i zaparzać 15 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu pić 1/3 – 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie w słabych zaburzeniach trawienia z krwawieniami.

W celu oczyszczenia i regulacji miesiączkowania pić 3-4 razy dziennie po 2/3 szklanki naparu.

Źródło: Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie – A. Ożarowski, W. Jaroniewski

Obraz Petra z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *