Truskawki i poziomki

Truskawka (Fragaria ananassa), czyli poziomka ananasowa, to mieszaniec gatunków poziomki europejskiej i amerykańskiej. Wszystko to o czym pisałam poniżej dotyczy zarówno truskawek jak i poziomek.

Nie ma chyba osoby, która nie znałaby jej soczystych, czerwonych owoców. Są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Przede wszystkim są bogatym źródłem witaminy C – wystarczy jedna szklanka, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby na ten związek organiczny. Truskawki zawierają również witaminę E, P, z grupy B, oraz minerały – żelazo, potas, wapń, fluor, cynk, jod, miedź i krzem.

Badania naukowe potwierdzają, że truskawki obniżają poziom złego cholesterolu i utrudniają wchłanianie tłuszczu. Ze względu na małą ilość kalorii mogą być podstawą diety odchudzającej, jednocześnie wzmacniając organizm. To właśnie obecność witaminy C i żelaza sprawia że ten smakołyk zapobiega anemii i oczyszcza krew z toksyn. Truskawki zawierają sporo pektyn, które regulują pracę jelit. Garbniki natomiast zapobiegają stanom zapalnym błon śluzowych. 

Owoce truskawki poleca się reumatykom, ponieważ obniżają kwasowość moczu. Zaś działanie moczopędne wspomaga pracę nerek i pęcherza. 

Najnowsze badania dowodzą, że jedząc truskawki poprawiamy działanie mózgu. Dzieje się tak dlatego, że zawierają one sporo antyoksydantów, które zapobiegają obumieraniu komórek mózgowych i tym samym wspomagają pamięć.

Istnieją również badania potwierdzające przeciwnowotworowe działanie truskawek, co jest uwarunkowane obecnością antocyjanów. Związki te hamują namnażanie komórek rakowych i utrudniają wzrost guzów. 

Lecznicze działanie wykazują także liście truskawek. Zawierają ogromne ilości witaminy C, do tego garbniki i flawonoidy

W medycynie ludowej napar z owoców i liści stosuje się przy leczeniu szkorbutu, podagry, kamicy moczowej i żółciowej. Świeże, nagrzane liście przykłada się do ran i wrzodów, a zaparzone możemy pić bez ograniczeń w czasie przeziębienia.

Przepisy

Odwar z liści przeciw biegunce

Garść młodych liści zalać 1/2 litra wody i podgrzewać na maleńkim ogniu 25 minut, nie dopuszczając do zagotowania. Odcedzić. Wypić w dwóch porcjach w dwugodzinnym odstępie. 

Uroda

Truskawki z powodzeniem można wykorzystywać również w domowych kosmetykach. 
Owoce rozgniatamy i mieszamy z mąką ziemniaczaną. Tak powstałą papkę nakładamy na twarz i zmywamy mlekiem po 20 minutach. Maseczka rozjaśni cerę i uelastyczni skórę.  

Obraz congerdesign z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *