Chaber bławatek

Chaber bławatek (Centaurea cyanus L.) jest jednoroczną rośliną występującą w całej Europie i Azji. Rośnie na polach i przy drogach, a jego charakterystyczne piękne, niebieskie kwiaty trudno pomylić.

Surowce lecznicze

Do celów leczniczych zbieramy w czerwcu kwitnące koszyczki kwiatowe i wyskubujemy kwiaty języczkowe, potocznie zwane płatkami. Suszymy szybko, w ciepłym i przewiewnym miejscu, inaczej płatki zbledną.

Związki czynne

Kwiaty chabru zawierają glikozydy antocyjanowe, flawonoidy, związki gorzkie, sole mineralne (min. mangan, magnez, potas).

Witaminowe serum z komórkami roślinnymi 

Działanie i zastosowanie

Ze względu na zawartość antocyjanów chaber wykazuje przede wszystkim działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, oraz moczopędne.

Napary z chabru stosujemy doustnie w lekkich schorzeniach nerek objawiających się skąpym wydalaniem moczu i zatrzymaniem wody w organizmie. W połączeniu z innymi ziołami działa też żółciopędnie.

Zewnętrznie napar z chabru używany jest do okładów w zapaleniu spojówek oraz brzegów powiek, a także nadwrażliwości na promieniowanie słoneczne.

Wyciąg octowy z kwiatów chabrów pomaga w walce z łupieżem.

Przepisy

Napar z chabru

1 łyżkę kwiatów zalać 1 szklanką wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem 15 minut. Następnie odstawić na kolejne 15 i przecedzić. Pić 2 razy dziennie po pół szklanki między posiłkami.

Napar oczny

  • 4 łyżki kwiatów chabru
  • 3 łyżki ziela świetlika
  • 2 łyżki kwiatów rumianku

2 łyżki mieszanki zalać 1 szklanką wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem 15 minut. Odstawić na kolejne 15 i przecedzić. Przykładać ciepłe okłady kilka razy w ciągu dnia w stanach zapalnych oczu.

Wyciąg octowy

Pół szklanki świeżo zebranych kwiatów zalać 2 szklankami octu spirytusowego i pozostawić na 1 miesiąc w zaciemnionym miejscu, w temperaturze pokojowej. Codziennie potrząsać naczyniem. Następnie przecedzić do butelki z ciemnego szkła.

Ocet chabrowy możemy stosować do płukania włosów jako środek nabłyszczający i przeciwłupieżowy.

Kuchnia

Kwiaty chabru są przede wszystkim piękną dekoracją potraw, zarówno wytrawnych jak i słodkich.

Obraz Sabine Löwer z Pixabay

Źródło: „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie” – A. Ożarowski, W. Jaroniewski, „O czym szumią zioła” – Ruta Kowalska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *