Shatavari czyli szparag groniasty jest krzewem osiągającym wysokość 1-2 metrów. Naturalnie występuje w Indiach, Himalajach i na Sri Lance. Nazwa Shatavari oznacza „mająca sto korzeni”.
Surowce lecznicze
Do celów leczniczych wykorzystuje się duży i silnie rozgałęziony korzeń.
Związki czynne
Korzeń shatavari jest bogaty min. w fitoestrogeny, glikozydy, saponiny steroidowe, sterole, śluzy, flawonoidy, witaminy i minerały.
Działanie i zastosowanie
Shatavari ze względu na aktywne związki uważane jest za zioło szczególne polecane kobietom. Według medycyny ayurvedyjskiej reguluje cykl miesięczny, stabilizuje poziom żeńskich hormonów, niweluje nieprzyjemne objawy menopauzy, łagodzi symptomy PMS. Shatavari poprawia ukrwienie macicy i likwiduje suchość pochwy co przekłada się na poprawę życia seksualnego. Regularnie zażywane przez dłuższy czas pozytywnie wpływa na płodność i witalność.
Shatavari tonizuje również układ nerwowy ułatwiając zasypianie, uspokajając oraz wspomagając pamięć i koncentrację.
Ze względu na to, że shatavari silnie wpływa na gospodarkę hormonalną kobiet może nieznacznie podnieść masę ciała. Z tego samego powodu nie powinno być stosowane przez kobiety w ciąży. Roślina ta u osób wrażliwych może powodować wysypki skórne lub świąd.
Zdjęcie: Vengolis