Lebiodka pospolita

Lebiodka pospolita (Origanum vulgare L.) jest byliną z rodziny Wargowatych, występującą w Europie, Azji Mniejszej i na Syberii. Często można ją spotkać w zaroślach, na skrajach lasów i nasłonecznionych pagórkach.

Lebiodka wytwarza pełzające kłącza oraz liczne wzniesione łodygi, rozgałęzione w górnej części, owłosione i czerwonawe.

Liście lebiodki, znanej jako oregano, są jajowate, zazwyczaj bez ząbków, naprzeciwległe. Kwiaty drobne, purpurowe lub jasnoczerwone. Cała roślina charakteryzuje się mocnym aromatem.

Oregano BIO – Dary Natury

Surowice lecznicze

Do celów leczniczych zbieramy od czerwca do września górne części zakwitających pędów i suszymy w warunkach naturalnych, w cieniu i przewiewie.

Związki czynne

Ziele lebiodki zawiera ponad 1% olejku eterycznego (bogatego w fenole), flawonoidy, garbniki, fitosterole, związki żywicowe, substancje goryczowe i sole mineralne.

Olejek z oregano – Aura Herbals

Działanie i zastosowanie

Ziele lebiodki zwiększa w niewielkim stopniu wytwarzanie śliny, soku żołądkowego oraz żółci. Delikatnie wzmaga wydzielanie śluzu, szczególnie w górnych drogach oddechowych, a także czynność gruczołów potowych oraz nerek. Zawartość flawonoidów wpływa na rozkurczowe działanie lebiodki na mięśnie gładkie oskrzeli, jelit, dróg żółciowych i moczowodów, oraz na macicę w okresie krwawień miesięcznych. Garbniki i fenole wykazują działanie przeciwbiegunkowe, bakteriobójcze, a także wiążą szkodliwe produkty przemiany materii.

Przetwory z lebiodki najczęściej stosuje się jako lek łagodnie moczopędny. Poprawiają funkcjonowanie wątroby, dróg żółciowych, żołądka, jelit. Pomagają przy nadmiernej fermentacji i wzdęciach.

Ziele lebiodki stosujemy przy nieżytach górnych dróg oddechowych, kaszlu i utrudnionym odkrztuszaniu.

Oregano jest również skuteczne w świądzie skóry, trudno gojących się ranach, zapaleniu jamy ustnej i gardła.

Przetwory

Napar

2 łyżki ziela zalać 2 szklankami wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem 15 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 1/2 – 2/3 szklanki 2-3 razy dziennie 30 minut przed posiłkiem jako lek rozkurczowy i żołądkowy, a po posiłku jako wiatropędny i wykrztuśny.

Źródło: „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie” – A. Ożarowski, W. Jaroniewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *