Borówka czernica – roślina wieloletnia z rodziny wrzosowatych, zwana również jagodą. Jest szeroko rozpowszechniona w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Jej owoce były jednym z najstarszych leków ludów północy, a także Słowian. W ziołolecznictwie stosujemy zarówno owoce jak i liście.
Surowce lecznicze
Do celów leczniczych zbieramy wczesną wiosną lub pod koniec lata liście, które suszymy w cieniu i przewiewie. W czerwcu i lipcu zbieramy ręcznie dojrzałe owoce.
Związki czynne
Liście borówki zawierają sporą ilość garbników, flawonoidy, trójterpeny, antocyjany, kwasy organiczne i wielofenolowe, cukry i sole mineralne bogate w związki manganu.
Owoce również zawierają znaczną ilość garbników, barwniki antocyjanowe, kwasy organiczne, pektyny, cukry, witaminy C i B, karotenoidy i sole mineralne.
Ekstrakt z czarnej borówki – kapsułki
Działanie i zastosowanie
Najbardziej cenioną właściwością liści borówki jest obniżanie poziomu cukru we krwi. Ponadto działają lekko moczopędnie, bakteriobójczo, ściągająco i przeciwzapalnie. Hamują biegunki i nieżyty jelit, zwłaszcza u osób starszych i dzieci.
Owoce borówki są powszechnie znane ze swoich właściwości przeciwbiegunkowych. Niszczą bakterie chorobotwórcze w przewodzie pokarmowym i zmniejszają przepuszczalność błon śluzowych jelit. Dzięki garbnikom, które wiążą się z toksynami i solami metali ciężkich, mają działanie odtruwające. Leczą stany zapalne jelit, działają przeciwzapalnie i przeciwkrwotocznie (polecane dla osób ze skłonnością do siniaków i krwiaków). Pomagają w stanach zapalnych dróg moczowych, oraz w tzw . „kurzej ślepocie”. Owoce przeciwdziałają również zmianom miażdżycowym, szczególnie w mózgu. Pomagają w nadciśnieniu i anemii. W Anglii od dawna jagodami leczono pylicę u górników. Okładami z zagęszczonego wywaru leczymy łuszczycę, oparzenia, egzemy i rany.
Badania dowiodły, że sok z czarnych jagód poprawia koncentrację i pamięć oraz zapobiega demencji. Niestety działają w ten sposób tylko świeże owoce i sok.
Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy owoce jagody (jak również maliny, jeżyny i truskawki) hamują rozwój nowotworów szczęki, piersi, prostaty i odbytu.
Mój wzrok Aura Herbals – kapsułki
Świeże i suszone owoce borówki działają porażająco na pasożyty jelitowe, zwłaszcza owsiki. W tym celu należy przyjmować 1-3 szklanki dziennie. Miazgą z owoców okładamy liszaje i miejsca na skórze objęte stanem zapalnym.
Przedawkowanie może być groźne dla zdrowia, dlatego kurację stosujemy nie dłużej niż 2-3 tygodnie i to wyłącznie pod kontrolą lekarza. Dłuższe przyjmowanie (przez wiele tygodni) grozi anemią, spadkiem masy ciała i żółtaczką
Przetwory
Odwar
1 łyżkę liści zalać 1 1/2 szklanki gorącej wody, ogrzewać do wrzenia i łagodnie gotować pod przykryciem 5 min. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 1/4 – 1/3 szklanki kilka razy dziennie między posiłkami jako łagodny środek przeciwbiegunkowy, przeciwzapalny i moczopędny. Małym dzieciom podawać po 1 łyżeczce od herbaty.
1-3 łyżki owoców suszonych zalać 1 1/2 szklanki gorącej wody i gotować 5-7 minut pod przykryciem. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 1/2 szklanki dziennie 2-3 razy dziennie po posiłkach jako środek przeciwbiegunkowy.
Środek przeciw pasożytom jelitowym
Zmieszać po 5 gram:
- sproszkowanych owoców borówki czernicy
- kwiatów wrotycza
- korzeni omanu
Dodać miód i przyjąć na czczo popijając szklanką wody.
W sprzedaży znajdziemy sporo naturalnych kosmetyków, np. seria Nacomi z ekstraktem z liści borówki