Odważyłam się ostatnio zrobić domowy jogurt i rezultaty przerosły moje oczekiwania. Otrzymany produkt był bardzo gęsty, kremowy i łagodny w smaku. To właśnie ostatnia cecha wpłynęła na moją decyzję, że więcej nie sięgnę po jogurty sklepowe. Za bardzo przeszkadzało mi to, że były po prostu kwaśne.
Za powstawanie jogurtów, kefirów czy serów odpowiedzialne są te same bakterie, które biorą udział w przygotowaniu kiszonek. PAŁECZKI KWASU MLEKOWEGO. W poprzednim poście (tutaj) pisałam jak zbawienny wpływ na nasz organizm mają laktobakterie. Przytoczę tutaj tylko kilka z nich:
- mają właściwości przeciwgrzybicze, antywirusowe i antybakteryjne
- poprawiają trawienie
- redukują alergie i egzemy
- odbudowują układ odpornościowy
Przygotowanie domowego jogurtu jest bardzo proste i szybkie:- Do przegotowanego i wystudzonego do temperatury ok. 40 stopni mleka wsypujemy zawartość fiolki z bakteriami.- Mieszamy i przelewamy do słoika.- Słoik zakręcamy, „opatulamy” kocykiem lub ręcznikiem i stawiamy w ciepłym miejscu (np. koło kaloryfera) na 8-10 godzin. Po upływie tego czasu możemy delektować się wspaniałym smakiem własnoręcznie wykonanego jogurtu. Pamiętać należy o jednym: nie używamy mleka UHT, kompletnie się do tego nie nadaje.
Na bazie takiego jogurtu możemy przygotować pyszny owocowy koktajl. Miksujemy go po prostu z bananem, który nada napojowi słodyczy – to baza naszego koktajlu. Reszta zależy od naszej inwencji. Dodajemy takie owoce, na jakie mamy ochotę i miksujemy wszystko razem. Za każdym razem uzyskujemy koktajl o innym smaku i możemy być pewni, że nie zawiera żadnego zbędnego składnika, np. w postaci cukru czy zagęstnika. Wielbiciele słodkości mogą wzbogacić napój domowym syropem z daktyli. Ja natomiast dosypuję do niego świeżo zmielone siemię lniane.
Do przygotowania domowego jogurtu używam bakterii firmy VIVO. Z jedne fiolki można otrzymać jednorazowo 1-3 litrów jogurtu, który możemy wykorzystać do zaszczepienia kolejnej porcji mleka.
Niektóre szczepy laktobakterii:
- lactobacillus acidophilus – pierwsza linia obrony przeciwko drożdżakom. wspomaga układ krążenia, zapobiega uszkodzeniom ścian jelit
- lactobacillus bulgaricus – ułatwia trawienie mleka i jego produktów. Ułatwia wydalanie substancji toksycznych z jelita grubego.
- lactobacillus casei – chroni przed rozwojem guzów nowotworowych, oraz przed zarakażeniem bakteriami z grupy Listeria.
- lactobacillus lactis – naturalny antybiotyk
- lactobacillus salivarius, lactobacillus gasseri – leczą wrzody żołądka przez usunięcie bakterii – Helicobacter pylori
Domowy jogurt można również przygotować z mleka roślinnego, używając do tego celu zakwaski do kefiru.
Smacznego fermentowania!!!